Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu wentylacyjno-grzewczego budynku będzie wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła. Najprościej rzecz ujmując jest to rurociąg zakopany w ziemi, którym przepływa powietrze wentylacyjne. W gruncie otaczającym rurociąg panuje prawie stała temperatura ok. 4 st.C – czyli temperatura panująca na głębokości ok. 1,5 metra pod powierzchnią ziemi. Wprowadzone do wymiennika powietrze zewnętrzne ogrzewa się wstępnie zimą (sprawdzone jest ogrzanie powietrza od – 22 st.C na zewnątrz gruntowego wymiennika ciepła do 0 stopni na wejściu kanału czerpnego do budynku). Latem gruntowy wymiennik ciepła spełnia rolę najtańszego klimatyzatora – obniża temperaturę powietrza wprowadzanego do budynku o kilka stopni. Należy pamiętać, że przy temperaturze na zewnątrz sięgającej +35 stopni obniżenie jej do np. 20 – 23 stopni jest porównywalne z działaniem klimatyzatora o mocy kilku kilowatów.W projektowanym rozwiązaniu gruntowy wymiennik ciepła będzie służył do zasilania obiegu na świeże powietrze ogrzewania nadmuchowego.
Najprostszym w wykonaniu gruntowym wymiennikiem ciepła jest rura PCV lub kamionkowa o długości 30-50 metrów ułożona pod ziemią i zakończona czerpnią wyposażoną w podwójną siatkę zabezpieczającą (przed insektami i gryzoniami). Podczas wykonania rurowego gruntowego wymiennika ciepła należy pamiętać, że w okresie letnim może dochodzić do skraplania się pary wodnej na wewnętrznych ściankach wymiennika. W miejscu powstawania skropliny powstają korzystne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów, co spowoduje obniżenie czystość a co za tym idzie jakość nawiewanego powietrza. Aby temu zapobiec należy ułożyć rury ze spadkiem na ich całej długości, co umożliwi odpływ powstających skroplin. Wymiennik czyści się okresowo mechanicznie i chemicznie za pomocą szczotki nasączonej środkiem dezynfekującym.
Szczotkę przeciąga się kilkukrotnie za pomocą linki umieszczonej na całej długości rurociągu na etapie wykonawczym. Jej minimalna średnica powinna być równa lub większa średnicy króćca montażowego centrali wentylacyjnej. Zastosowanie rury o przekroju większym niż króćce montażowe spowoduje wolniejszy przepływ powietrza przez gruntowy wymiennik ciepła a co za tym idzie nieznaczne zwiększenie jego sprawności – powietrze lepiej ogrzeje się zimą oraz mocniej schłodzi latem.