O ile posiadając własny dom, mamy dość szerokie spektrum wyboru różnego rodzaju ogrzewania alternatywnego, o tyle we własnym mieszkaniu mamy nieco ograniczone możliwości. W domu zawsze możemy zainwestować w indywidualny system. Standardowo czasami istnieje możliwość podłączenia się pod centralne ogrzewanie. jeżeli takiego rozwiązania nie mamy możliwości zastosować, wówczas możemy zainstalować piec grzewczy bądź kocioł c.o. i zastosować ogrzewanie węglem, ekogroszkiem, albo innym materiałem energetycznym. Możemy także zainstalować baterie fotowoltaiczne na dachu naszego domu, co w pewnym stopniu dopełni nam bilans zużywania energii, którą z kolei możemy przełożyć na konwersję prąd -> ciepło. Możemy zastosować także przeróżne alternatywne bądź mało popularne, ekologiczne rozwiązania ogrzewania domu, począwszy od pasywnego ogrzewania, poprzez specjalne systemy, turbiny wodne, ogrzewanie termalne i wiele wiele więcej.
W przypadku lokalu mieszkalnego w bloku mieszkalnym, niestety mamy dość ograniczone możliwości. Ogrzewanie alternatywne w takich sytuacjach generalnie skupia się ku dodatkowym elementom zastosowanym w naszym mieszkaniu. Jako główny składnik naszego ogrzewania mieszkaniowego stanowi oczywiście centralne ogrzewanie i kaloryfery, które niewątpliwie mamy zainstalowane pod parapetami, na ścianach w pokojach, łazienkach i innych pomieszczeniach. Jest to najpopularniejsze i chyba na chwile obecną jeszcze najtańsze rozwiązanie ogrzewania mieszkaniowego. Co istotne. mieszkania które są z wielu storn zabudowane innymi lokalami, zużywają mniej energii cieplnej, przez to, iż jest dogrzewane z zewnątrz, przez sąsiadów. Tracimy oczywiście wówczas niestety na balkonie. Jako ogrzewanie alternatywne, ale w pewnym stopniu dopełniające standardowe formy ogrzewania, możemy zastosować między innymi maty bądź folie grzewcze, które pomagają nam wytworzyć i utrzymać ciepło w naszym mieszkaniu.
Technologia ta coraz szerzej wchodzi do mieszkań i jest stosowana szczególnie przy generalnych remontach, wówczas najprościej i najtaniej zainstalować specjalne elementy grzewcze, bądź chociażby także grzejniki podłogowe, które pozwalają ocieplić mieszkanie od podłogi, a ciepłe powietrze rozchodząc się do góry w skuteczniejszy sposób utrzymuje i generuje ciepło w przestrzeni mieszkalnej. Rozwiązanie nie tylko skuteczne i opłacalne, gdyż przedkłada się to bezpośrednio na zmniejszenie naszych rachunków zarówno za prąd jak i za ogrzewanie mieszkania z elektrociepłowni.
Źródła:
www.ecg.com.pl